Благовещение Пресвятой Богородицы в Великую Субботу

В этом году важнейший двунадесятый праздник — Благовещение Пресвятой Богородицы — приходится на Великую Субботу, когда мы одновременно радуемся началу нашего спасения и воспоминаем телесное погребение Иисуса Христа и сошествие Его во ад.

Служба праздника  совмещается со службами Великой Пятницы и Великой Субботы. Рыбу и елей в этот день вкушать не благословляется, разрешение дается только на вино ради праздника.


Тропарь Благовещения
глас 4

Днесь спасе́ния на́шего глави́зна,/ и е́же от ве́ка та́инства явле́ние:/ Сын Бо́жий, Сын Де́вы быва́ет,/ и Гаврии́л благода́ть благовеству́ет./ Те́мже и мы с ним Богоро́дице возопии́м:/ ра́дуйся, Благода́тная,// Госпо́дь с Тобо́ю.


Тропари на Великую Субботу
глас 2

Благообра́зный Ио́сиф,/ с дре́ва снем пречи́стое Те́ло Твое́,/ плащани́цею чи́стою обви́в,// и воня́ми во гро́бе но́ве покры́в положи́.
Слава: Егда́ снизше́л еси́ к сме́рти, Животе́ Безсме́ртный,/ тогда́ ад умертви́л еси́ блиста́нием Божества́./ Егда́ же и уме́ршия от преиспо́дних воскреси́л еси́,/ вся си́лы Небе́сныя взыва́ху:// Жизнода́вче Христе́ Бо́же наш, сла́ва Тебе́
И ныне: Мироно́сицам жена́м при гро́бе предста́в, А́нгел вопия́ше:/ ми́ра ме́ртвым суть прили́чна,// Христо́с же истле́ния яви́ся чуждь.